"Eğer temelinde büyük fikir yoksa, reklamınız gece karanlığındaki bir gemi gibi geçip gider." David Ogilvy

Pin Adworks Tam Hizmet Reklam Ajansıdır.

Tam hizmet reklam ajansı ne demektir?

Öncelikle, sahiplendiği markanın pazarlama stratejisine katkıda bulunan veya pazarlama stratejisini oluşturabilecek tecrübeye sahip ajans demektir; reklam işin son aşamasıdır. Tam hizmet reklam ajansı; pazarlama stratejisiyle bire bir örtüşen, etkili bir iletişim stratejisini ustaca inşa edebilmelidir. Mecralar; tüketiciyle markanın tanıştığı, karşılaştığı, duygusal bağ kurduğu tek yerdir. İşte tam da olması gereken yerde, pazarlama ve iletişim stratejisini en çarpıcı şekilde gözler önüne serebilecek ve yaratıcılığın dozunu hassasça ayarlayabilecek vizyonu taşıması gerekir.

Tam hizmet reklam ajansının yaratıcı olması yeterli midir?

Bir tam hizmet reklam ajansının, çok yaratıcı olması asla yeterli değildir. Öyle olsaydı, herkes tam hizmet reklam ajansı gibi çalışabiliyor olurdu! Çünkü, az ya da çok, her kişi veya kurum kendi alanında yaratıcıdır. Bir reklam ajansını, tam hizmet reklam ajansı yapan, yaratıcılığın dozunu markanın/ürünün özelliklerine göre ayarlayabilme becerisidir.
Bu alan, yaratıcılığın bir üst seviyesidir. Zaten, reklam yaratıcılığında belirli bir seviyeye ulaşmadan, doz kontrolü yapabilmek mümkün değildir.

Tam hizmet reklam ajansı sadece markasına mı odaklanır?

Bir tam hizmet reklam ajansı, sadece markasının üzerinden reklam yapmaz.
Rakiplerin stratejisini keşfetmek, incelemek, pazardaki etkilerini değerlendirmek en önemli işidir. Bu araştırmanın sonucunda, diğerlerinin fark etmediği boş bir alan inşa etmek, markayı oraya en doğru şekilde konumlandırmak, tam hizmet reklam ajansının öncelikli görevi ve uzmanlık alanıdır. Kelimelere ve çizgilere hakimiyeti yüksek düzeydedir, ama markasının geleceği için, daha fazlası gerektiğini gayet iyi bilir.

Tam hizmet reklam ajansının başarısı ne ile ölçülür?

İyi bir reklam filmi, gösterişli bir basın ilanı, ses getiren bir radyo spotu, elden düşmeyen bir katalog, başları döndüren bir billboard üretmek tek başına başarı değildir. En azından, bir tam hizmet reklam ajansı için bu böyledir. Ancak, marka konumlandırmasıyla tam uyum gösteren, tüketicinin algısını markaya yönelten bir reklam çalışması için, kısmen de olsa başarıdan söz edilebilir. Tamamıyla bir başarı diyebilmek için, öncelikle hedef kitlenin davranışında, satın alma etkisi gösterecek bir fikri inşa etmiş olmak gerekir.